Pierwsza lista projektów dofinansowanych w szybkiej ścieżce POIR.

Ogłoszono pierwszą listę rankingową projektów zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach działania 1.1 „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałanie 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” zwanym też „szybką ścieżką”.

NCBIR oceniło 175 projektów z czego 34 projekty otrzymały pozytywną rekomendację. Nabór trwał od 4 do 31 maja 2015r.

Innowacje wybrane do dofinansowania to m.in. ultracienkie ogniwo fotowoltaiczne, system kontroli lotniczej nowej generacji, ale też innowacyjny kombajn do zbioru brokułów i maszyny nowej generacji do łączenia tworzyw sztucznych, a także JURAND – narodowy kwantowy generator liczb losowych. Do tego kilka projektów z zakresu medycyny.

Najwięcej projektów będzie realizowanych przez firmy z woj. mazowieckiego (8), dolnośląskiego (5) i małopolskiego (5). Największą część alokacji wykorzystało mazowieckie, bo aż 42 proc. budżetu. Można się spodziewać, że wnioski złożone w czerwcu i lipcu całkowicie wyczerpią budżet.  Pozostałe województwa wykorzystały na razie tylko 8 proc. budżetu, co oznacza, że wnioski będzie można składać w kolejnych miesiącach.

Z informacji NCBR wynika, że w kolejnym, czerwcowym naborze złożonych zostało 324 wnioski.

http://www.poir.gov.pl/media/7331/Lista_projektow_rekomendowanych_do_dofinansowania_POIR_111_030815.pdf